Porozumienie na rzecz wspólnych przedsięwzięć w obszarze innowacyjnych technologii budowlanych i materiałowych, a także wdrażania wyników badań naukowych w nowoczesnym budownictwie dla obronności i bezpieczeństwa, przemysłowym i cywilnym, zawarły 8 kwietnia 2025 r. Wojskowa Akademia Techniczna i firma PORR S.A.
W imieniu Uczelni porozumienie podpisał Rektor-Komendant gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Spółkę reprezentowali Prezes Zarządu Piotr Kledzik wraz z Członkiem Zarządu Tomaszem Rakowskim.
„Bardzo się cieszę, że na bazie dotychczasowych wspólnych doświadczeń możemy rozpocząć stałą współpracę badawczo-rozwojową i wdrożeniową. Jej zakres będzie bardzo szeroki i obejmie obszary budownictwa, inżynierii lądowej, transportu, ochrony środowiska czy zaawansowanych technologii materiałowych. Wojskowa Akademia Techniczna prowadzi prace badawcze na wysokim poziomie naukowym, których celem są przyszłe wdrożenia i zastosowania praktyczne. Na przestrzeni ostatniej dekady mamy spore zasługi we wdrażaniu technologii, które wspierają Siły Zbrojne naszego kraju, polską gospodarkę i społeczeństwo. Nasze rozwiązania nie spoczywają w przysłowiowych szufladach, ale mają realny, pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszych Sił Zbrojnych i naszej gospodarki narodowej” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
Rektor-Komendant dodał, że w obszarze budownictwa Akademia wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom wojska i ochrony ludności cywilnej w zakresie projektowania, budowy i wykorzystania schronów i ukryć. Specjaliści WAT pracują w zespole Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nad rozporządzeniem dotyczącym budowli ochronnych. Nad wytycznymi związanymi z tego typu obiektami militarnymi pracuje równolegle Ministerstwo Obrony Narodowej. Budownictwo schronowe i związane z nim technologie chemiczne, biologiczne, fotowoltaiczne to obiecujące pole do współpracy z Instytutem Optoelektroniki WAT i Wydziałem Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT. Uczelnia oferuje również badania wytrzymałościowe betonu i badania bezpieczeństwa materiałów konstrukcyjnych wykonywane w akredytowanym laboratorium.
„Wyzwania w obszarach gospodarki, demografii i technologii nie omijają także branży budowlanej. Najważniejsze z nich dotyczą pozyskiwania wykwalifikowanej kadry oraz sprostania wymaganiom Zielonego Ładu w obszarze zrównoważonej energii i niskoemisyjności. Skuteczna odpowiedź oznacza poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, co stanowi jeden z filarów strategii biznesowej PORR. Przełomowe pomysły i idee rodzą się tam, gdzie praktyka spotyka się z teorią, a doświadczenie z najnowszą wiedzą i badaniami, czyli w synergii biznesu i nauki” – powiedział Prezes Zarządu PORR, który podkreślał rosnące znaczenie technologii prefabrykacji w budownictwie przyszłości.
Jak dodał drugi sygnatariusz porozumienia z ramienia PORR, Tomasz Rakowski odpowiedzialny w spółce m.in. za innowacje, porozumienie z Wojskową Akademią Techniczną jest kolejnym krokiem w realizacji strategii firmy skoncentrowanej na podnoszeniu innowacyjności. „Wspólnie z przedstawicielami świata akademickiego będziemy pracować nad zaawansowanymi rozwiązaniami inżynieryjnymi, które mają na celu poprawę wydajności procesów budowlanych, w tym w obszarze zrównoważonego rozwoju, technologii materiałowych oraz bezpieczeństwa” – zapewnił.
W spotkaniu uczestniczyli również Dziekan WIG płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, Dyrektor IOE dr hab. inż. Krzysztof Kopczyński, prof. WAT, Dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej IOE gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk oraz dr hab. inż. Jarosław Siwiński, prof. WAT. Dotychczasowe wspólne doświadczenia ekspertów Akademii i spółki PORR obejmują działania w zakresie: budownictwa, inżynierii lądowej, transportu, ochrony środowiska, zaawansowanych technologii materiałowych, a także budownictwa specjalnego na rzecz systemu obronności i bezpieczeństwa państwa.
WAT i PORR złożyły wspólny wniosek do NCBR o realizację projektu związanego z technologią otrzymywania i badania właściwości betonu z siarką polimerową. Siarka polimerowa wykonana jest według opracowanej w spółce SULROCK technologii produkcji spoiwa polimerowego będącego termoplastycznym lepiszczem dla kruszywa wypełniającego. Możliwe zastosowania nowego kompozytu – betonu bez cementu – obejmują budownictwo drogowe, hydrotechnikę, konstrukcję tuneli, podkłady kolejowe, a także schrony. Ważnym obszarem zastosowań betonu siarkowego jest ochrona środowiska i zagospodarowanie oraz utylizacja odpadów. Podczas uroczystego podpisania porozumienia pomiędzy WAT i PORR spółkę SULROCK reprezentował Tomasz Szymczak.
Sygnatariusze porozumienia zamierzają inicjować i prowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożeniowe, a także współpracować przy pozyskiwaniu funduszy z zewnętrznych źródeł na realizację swoich projektów, m.in. w ramach konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z obszaru bezpieczeństwa i obronności. W ramach współpracy będą dążyć do komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przenosząc efekty tych działań do gospodarki. Dodatkowo, uczelnia i firma chcą razem promować wyniki badań, w tym innowacyjne rozwiązania technologiczne, aby dotarły do szerszego grona odbiorców. Planują również wzajemne wsparcie doradztwo, konsultacje oraz ekspertyzy. Ważnym elementem współpracy będzie organizowanie szkoleń, kursów i konferencji naukowych, a także wymiana wiedzy i doświadczeń między zespołami. Co więcej, studenci i doktoranci zyskają szansę na udział w praktykach zawodowych i wspólnych projektach naukowo-badawczych, co pozwoli im zdobyć cenne doświadczenie i włączyć się w realizowane przez PORR prace badawcze.




Informacje przesłała: Karolina Duszczyk
fot. Mariusz Maciejewski