Prototyp infrastruktury komputera kwantowego na bazie jonów wapnia MIKOK zwyciężył w konkursie na najciekawsze projekty opisane w katalogu Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2025. Konkurs, zorganizowany przez Portal Mundurowy, odbył się pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt MIKOK realizuje konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Warszawska, a w jego skład wchodzą Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Politechnika Śląska i Sonovero R&D sp. z o. o. Jest on realizowany dzięki finansowaniu przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt zainicjowały i nadzorują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, które jako gestor zdobywają wiedzę niezbędną do określenia przyszłych zastosowań.

Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała systemy optoelektronicznego sterowania pułapką jonową, czyli przygotowała i uruchomiła podsystem niezbędny do prowadzenia eksperymentów kwantowych. Naukowcy z Instytutu Optoelektroniki WAT wytworzyli stabilny rejestr kwantowy. Prace prowadził zespół pod kierownictwem płk. dr. hab. inż. Marka Życzkowskiego, prof. WAT.

Na tegoroczny konkurs zgłoszono 38 projektów, których opis znajdzie się w Katalogu: Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2025.  Katalog jest przeglądem nowych technologii związanych z bezpieczeństwem i obronnością.  Projekty rozwojowe, które  zostały  szybko zrealizowane i dostosowane pod potrzeby Sił Zbrojnych RP, zyskały największe uznanie członków jury  konkursu „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” 2025, składające się z przedstawicieli patronów honorowych (BBN i NCBR), którzy dysponowali po 6 pkt, redakcji portal-mundurowy.pl (4 pkt), a także  laureatów konkursu z 2024 roku  (Grupa WB, Instytut Techniczny Wojsk, Polska Grupa Zbrojeniowa,  Wojskowa Akademia Techniczna oraz Huta Stalowa Wola SA – po 2 pkt ).

Na portalu trwa obecnie miesięczna ankieta dotycząca wybranych 20 projektów z katalogu 2025. Do 20 maja 2025 r. będzie można głosować w plebiscycie na najbardziej wartościowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i obronności opisane w katalogu.

 

oprac. Karolina Duszczyk

fot. źródło: WOC

źródło: Portal Mundurowy