Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Koledzy, nie wiem jak dziękować….. ale tę część egzaminu z człowieczeństwa zdaliście na 6.

Działania w IOE skupiły się na przejściu granicznym ZOSIN, gdzie wolontariusze Caritas Polska i Polskiej Akcji Humanitarnej, przekazywali nam informację o aktualnych potrzebach.

Nie działaliśmy po omacku. Mieliśmy wiedzę co i gdzie jest potrzebne. Chcieliśmy, aby pomoc trafiła jak najszybciej do potrzebujących. Nie zakładaliśmy przekazania darów do punktów ogólnej zbiórki.

Zebraliśmy 48 powerbanków i dużą ilość leków dla dzieci i dorosłych oraz pokaźny zapas materiałów opatrunkowych.

Leki zostały posortowane i dokładnie spisane tak, by ułatwić dystrybucję i ewentualną kontrolę.

Razem ze wcześniej wspomnianymi organizacjami, działaliśmy w dwojaki sposób:

1 – wszystko jedzie na granicę i tam zostaje rozdane ludziom potrzebującym przez zaprzyjaźnionych wolontariuszy CP i PAH;

2 – przesłanie leków na drugą stronę granicy.

Jak to w życiu bywa wyszedł wariant hybrydowy.

Okazało się, że leki i powerbanki (myślałem, że będą tylko małej pojemności, a tu masz 😊 większość o pojemności powyżej 6000 mAh), zostały na granicy zapakowane do transportu  Caritas Polska z kierunkiem dostawy – CHARKÓW.

Jedzenie dla dzieci, pieluchy, kaszki trafiło część na samą granice do punktów pomocy (namiotów) CP i PAH, które były bezpośrednio przy granicy, reszta (kaszki i mleko) do punktu recepcyjnego i magazynu.

Krótki harmonogram przeprowadzonych działań:

– 26.02 – zorganizowaliśmy spontaniczną zbiórkę rzeczy pierwszej potrzeby dla dzieci i kobiet – akcja skoordynowana z wolontariuszami pracującymi na miejscu (żywność, koce, ręczniki, środki higieniczne, bielizna) – dary zostały dostarczone na przejście graniczne ZOSIN w niedzielę 27.02 i tam rozdane;

– 28.02 – dowiedzieliśmy się, że ze względu na brak możliwości naładowania telefonów, osoby przekraczające granicę mają trudności w skontaktowaniu się z ich najbliższymi. Stąd akcja zbiórki powerbanków. Zebraliśmy 48 szt.

– 01.03 – mając informację o potrzebach z przejścia granicznego ZOSIN, rozpoczęliśmy zbiórkę leków, środków opatrunkowych dla dzieci i dorosłych oraz mleka i jedzenia dla bardzo małych i małych dzieci. Zbiórka zakończona została 3 marca. Transport pojechał na granicę 4 marca. Mamy potwierdzenie, że leki zostaną przetransportowane w Ukrainę.