W dniu 11 października 2024 r. w sali kinowej Klubu WAT odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.

W uroczystości uczestniczył Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej – gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Swoim udziałem zaszczycili nas również dziekani pozostałych wydziałów akademickich, kadra kierownicza komórek organizacyjnych WAT, liczne grono nauczycieli i pracowników Instytutu Optoelektroniki, zaproszeni goście i przyjaciele Instytutu, a przede wszystkim studenci.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, Dyrektor Instytutu Optoelektroniki dr hab. inż. Krzysztof KOPCZYŃSKI, prof. WAT wygłosił wystąpienie inauguracyjne. Dyrektor serdecznie przywitał zaproszonych gości, przedstawił działalność dydaktyczną i naukową Instytutu Optoelektroniki. Korzystając z okazji podziękował przedstawicielom uczelni, instytutów badawczych oraz firm, z którymi Instytut współpracuje za obecność i owocną współpracę. W przemówieniu zostały również podsumowane najważniejsze wydarzenia, sukcesy i osiągnięcia kadry i studentów Instytutu w minionym roku akademickim 2023/2024.

W głównej części uroczystości odbyła się immatrykulacja, czyli złożenie przez studentów I roku uroczystego ślubowania. Po przyjęciu ślubowania, w imieniu społeczności studenckiej Instytutu Optoelektroniki głos zabrała Pani Diana Tkaczyk przedstawicielka Wydziałowej Rady Samorządu Studentów WAT. Swoim przemówieniem zaprosiła studentów do aktywnego udziału w życiu społeczności instytutowej i zapewniła wsparcie samorządu studenckiego.

Do studentów i zgromadzonych zwrócił się także kapelan Wojskowej Akademii Technicznej ks. ppor. mgr. Piotr Woszczyk, który tradycyjnie przywołał przypowieść z bieżącego kalendarza biblijnego i życzył wszystkim sukcesów i wytrwałości w nowym roku akademickim.

Uroczystość inauguracji to również czas wręczenia wyróżnień.

Za uzyskanie najlepszych wyników w procesie rekrutacji na studia w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej Dyrektor Instytutu Optoelektroniki wyróżnił indeksem symbolicznym trzech studentów:

– kierunek studiów  INŻYNIERIA KOSMICZNA I SATELITRNA -Nikodem ŚLIWAK

– kierunek studiów   TECHNOLOGIE PRZEŁOMOWE -Tymoteusz KULIGOWSKI

– kierunek studiów  OPTOELEKTRONIKA- Mateusz OSIŃSKI

Za godne reprezentowanie Instytutu Optoelektroniki i zajęcie pierwszego miejsca w Konkursie Rektora na najlepszą pracę dyplomową w kategorii prac magisterskich w roku akademickim 2024/2025, Dyrektor wyróżnił Panią Wiktorię RAFALAK, która studiowała na studiach magisterskich na kierunku Optoelektronika i obroniła pracę dyplomową pod tytułem „Wizualizacja i pomiary gęstości tarczy gazowej z zastosowaniem radiografii impulsowej” którą realizowała pod opieką promotora dr. hab. inż. Andrzeja BARTNIKA, prof. WAT.

Podczas uroczystości dyplomem zostali również wyróżnieni nauczyciele akademiccy Instytutu Optoelektroniki:

• płk prof. dr hab. inż. Jacek ŚWIDERSKI za opracowanie projektu i uzyskanie finansowania na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową pn. „Przebudowa dwóch pomieszczeń laboratoryjnych w budynku 46 na potrzeby prowadzenia zajęć dydaktycznych i prac badawczo−rozwojowych”
  • ppłk dr hab. inż. Bartłomiej JANKIEWICZ za opracowanie projektu i uzyskanie finansowania na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową pn. „Przebudowa Laboratorium Nanotechnologii w Instytucie Optoelektroniki WAT”;
  • dr inż. Maria MICHALSKA za opracowanie projektu i uzyskanie finansowania na realizację inwestycji związanej z działalnością naukową pn. „Szerokopasmowy analizator widma sygnału elektrycznego”.

Na szczególne wyróżnienie podczas Inauguracji zasłużył zespół projektowy OptoKrypt w składzie:

• płk dr hab. inż. Marek ŻYCZKOWSKI, prof. WAT;
  • mgr inż. Piotr MARKOWSKI;
  • mgr inż. Grzegorz KWAŚNIK;
  • mgr inż. Mateusz KAROL;
  • mgr inż. Estera PAWLIKOWSKA;
  • mgr inż. Wojciech ŻOŁNOWSKI;
  • mgr inż. Szymon FIDERKIEWICZ,

który zaprojektował „Kwantowy system kr;;;;yptograficzny chroniący wymianę danych” zdobywając główną nagrodę XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach DEFENDER 2024.

W związku z zakończeniem pełnienia funkcji Zastępcy Dyrektora do spraw Naukowych przez prof. dr. hab. inż. Jana JABCZYŃSKIEGO, Dyrektor Instytutu złożył profesorowi podziękowania za owocną współpracę w latach 2012-2024 wręczając mu pamiątkowy Ryngraf. Od roku akademickiego 2024−2025 obowiązki zastępcy Dyrektora Instytutu Optoelektroniki ds. naukowych pełni płk dr hab. inż. Jacek WOJTANOWSKI, prof. WAT.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład inauguracyjny pt. „Technologie fotoniczne w inżynierii biomedycznej i astrobiologii” wygłoszony przez prof. dr hab. inż. Zygmunta Mierczyka.

Oprawę artystyczną nadał uroczystości chór Wojskowej Akademii Technicznej pod dyrekcją Pani dr szt. muz. Joanny Korczago.

Na zakończenie Dyrektor podziękował wszystkim za obecność, życzył sukcesów w nadchodzącym roku akademickim 2024/2025 i zaprosił przybyłych gości na spotkanie okolicznościowe do kawiarni klubu WAT.

Informację przesłała

Patrycja Brzezińska