Polskie układy kwantowej kryptografii optycznej, które zapewniają bezpieczną łączność dzięki zastosowaniu dystrybucji klucza kwantowego, zaprezentowano 2 kwietnia 2025 r. w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej na spotkaniu z udziałem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. broni rez. dr. Dariusza Łukowskiego i Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr. hab. inż. Przemysława Wachulaka.
_______________________________________________________________________________________________
W prezentacji prowadzonej przez naukowców WAT realizujących projekt OptoKrypt – Kierownika projektu płk. dr. hab. inż. Marka Życzkowskiego i Dyrektora Instytutu Optoelektroniki WAT dr. hab. inż. Krzysztofa Kopczyńskiego – uczestniczyli również Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN wiceadm. Jarosław Wypijewski, płk Piotr Kosiński i płk rez. dr inż. Witold Lewandowski, przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – płk Dariusz Kwiatkowski i płk Grzegorz Jastrzębski oraz partnerzy projektu, przedstawiciele firmy TELDAT Sp. z o.o. – Członek Zarządu-Dyrektor Techniczny dr inż. Robert Palka i Dyrektor Departamentu Innowacyjnych Technologii Informatycznych dr inż. Wojciech Znaniecki.
Optoelektronicy z WAT przedstawili założenia projektu OptoKrypt i wyniki jego realizacji: modularne układy kwantowej kryptografii optycznej, na które składa się system dystrybucji klucza kwantowego (QKD) i kwantowy generator liczb losowych. Prezentacja sprzętu obejmowała także urządzenia do optycznego kodowania fazowego (steganografia).
Goście Instytutu Optoelektroniki zapoznali się z całkowicie polskim systemem, który zapewnia cyfrowe bezpieczeństwo i niezależność od dostawców zewnętrznych. Technologia QKD gwarantuje pełną odporność na przechwycenie i podsłuchiwanie przesyłanych informacji. W obliczu rosnących zagrożeń w cyberprzestrzeni, w tym związanych z wykorzystaniem komputerów kwantowych do łamania kodów, zdolność do zabezpieczania strategicznej komunikacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa.
Pierwsza wersja technologii QKD jest gotowa do działania dzięki wysiłkowi polskich naukowców. Projekt OptoKrypt otwiera nowe perspektywy dla administracji, sektora finansowego i obronnego. Technologia QKD może być stosowana w kwantowej łączności satelitarnej i ultra-bezpiecznych usługach chmurowych. To przełom w zakresie ochrony strategicznych danych państwowych i infrastruktury krytycznej. System umożliwia szyfrowaną komunikację między centrami danych oraz instytucjami administracji publicznej i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa wymiany informacji.
Rektor-Komendant WAT zaznaczył, że doświadczenie WAT związane z rozwijaniem technologii kwantowej dotyczy zarówno prac naukowych, jak i kształcenia. „Wojskowa Akademia Techniczna rozwija badania podstawowe w zakresie technologii fotonicznych układów kwantowych oraz prowadzi projekty badawczo-wdrożeniowe dotyczące technologii kwantowych w zastosowaniach wojskowych i gospodarce. Kształcimy także nową generację informatyków kwantowych, którzy zasilą kadry wojskowe i cywilne dla poprawy bezpieczeństwa naszego kraju” – powiedział gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego po zapoznaniu się z wynikami projektu OptoKrypt wyraził uznanie dla zespołów WAT i podkreślił znaczenie faktu, że systemy zastosowane do zabezpieczania komunikacji są w pełni dziełem polskiej myśli technicznej. Zwrócił również uwagę na praktyczne walory projektu. „Kryptografia kwantowa jest technologią przyszłości i jej wdrożenie jest kluczowe choćby dla zabezpieczenia łączności w systemach dowodzenia. Należy mieć swój dobry szyfrator, który odpowiada wymaganiom Wojska Polskiego. Istotne jest też podwójne zastosowanie tych technologii, niezbędnych zarówno na rynku cywilnym, w bankach, gospodarce czy medycynie, jak i w naszych Siłach Zbrojnych” – podsumował gen. broni rez. dr Dariusz Łukowski.
Projekt OptoKrypt jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Instytut Optoelektroniki WAT (lider), TELDAT Sp. z o.o. i NASK Państwowy Instytut Badawczy i finansowany przez NCBR. Projekt zainicjowały i nadzorują Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, wyznaczając jako gestor nowe standardy i kierunki rozwoju w bezpieczeństwie przesyłania danych. Rozwiązanie jest elementem europejskiej inicjatywy łączności satelitarnej.
_______________________________________________________________________________________________










_______________________________________________________________________________________________
Informację przesłała
Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Katarzyna Puciłowska