W konkursie o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych zostały nagrodzone dwie prace z Wojskowej Akademii Technicznej. Laureatami konkursu są Patrycja Bałdyga, studentka pierwszego roku studiów magisterskich na kierunku optoelektronika w Instytucie Optoelektroniki oraz Dawid Adamski, absolwent kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa.
Patrycja Bałdyga otrzymała Nagrodę II stopnia w kategorii prac licencjackich i inżynierskich za pracę pt. „Projekt układu detekcji promieniowania kosmicznego”. W tej kategorii do Polskiej Agencji Kosmicznej zostało nadesłanych 15 prac. Celem projektu studentki WAT było wykonanie urządzenia do wykrywania wysokoenergetycznych cząstek, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.
„Tematyka kosmiczna jest mi bliska od dziecka. Odkąd pamiętam chciałam pójść na studia astronomiczne. Przy wyborze studiów znalazłam kierunek inżynieria kosmiczna i satelitarna w WAT. Kształcenie na tym kierunku tak mi się spodobało, że kontynuuję je na studiach drugiego stopnia” – mówi Patrycja Bałdyga. Laureatka podkreśla jak wiele znaczy dla niej możliwość nauki w Wojskowej Akademii Technicznej. To nie tylko studia w Instytucie Optoelektroniki pod okiem wysokiej klasy specjalistów, ale też możliwość rozwijania swoich zainteresowań w kołach naukowych. „Studia w Instytucie Optoelektroniki mają tę zaletę, że jest nas mała liczba studentów, co przekłada się na lepszy kontakt z prowadzącymi i ułatwia zrozumienie zagadnień poruszanych na zajęciach. Dodatkowo wspólnie pracujemy przy różnych projektach w Kole Naukowym Optoelektroników. Praca w kole jest najbardziej rozwijającym doświadczeniem ponieważ można poczuć na własnej skórze jak wygląda praca w zespole nad projektem” – mówi Patrycja Bałdyga. Studia realizuje na specjalności inżynieria kosmiczna i satelitarna. W przyszłości chciałaby uczestniczyć w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczących badania kosmosu.
Laureatem w kategorii prac magisterskich został z kolei Dawid Adamski, absolwent kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT. Kapituła Konkursu przyznała mu Nagrodę III stopnia za projekt pt. „Model komputerowy układów sterowania położeniem satelity Cube klasy 1U”.
„Nagrodzona praca magisterska poświęcona jest badaniom elementów wykonawczych nanosatelitów. Zawiera opis nowego stanowiska badawczego oraz wyniki przeprowadzonych pomiarów wraz z symulacjami komputerowymi” – wyjaśnia laureat. Zaznacza, że tematyką kosmiczną zainteresował się jeszcze przed rozpoczęciem studiów, a w ich trakcie chętnie uczestniczył w badaniach w zakresie systemów sterowania satelitami, prowadzonych w Zakładzie Awioniki Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa.
Celem konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych jest promowanie indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich uczelni. Tegoroczna edycja konkursu była już trzecią z kolei. Po raz pierwszy odbył się w 2018 roku. Organizatorzy podkreślają, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem, a jego zasięg pokazuje rosnąca liczba uczelni, z których odnotowano zgłoszenia – w pierwszej edycji było ich 6, w kolejnej 8. Do tegorocznej edycji przystąpili przedstawiciele 9 szkół wyższych. Kapituła konkursu, w której obok przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA znaleźli się także naukowcy reprezentujący polskie uczelnie, oceniała m. in. wartość naukową, poznawczą, innowacyjną pracy, a także potencjał aplikacyjny sformułowanych wniosków. Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody pieniężne.
Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Archiwum Patrycji Bałdygi