Minister nauki Dariusz Wieczorek powołał dwunastu nowych członków Rady NCN. Ich kadencja potrwa do 14 grudnia 2028 roku.

Co dwa lata wymienia się połowa składu Rady. Członkowie tego gremium są powoływani przez ministra nauki spośród osób wskazanych przez Zespół Identyfikujący Członków Rady NCN. Zespół zaś nominuje kandydatki i kandydatów na podstawie zgłoszeń pochodzących ze środowiska naukowego. Rada NCN składa się z 24 badaczek i badaczy, reprezentujących różne obszary nauk i ośrodki naukowe. W tym roku lista zgłoszonych objęła 116 nazwisk.

Powołania na lata 2024-2028 otrzymali:

  • prof. dr hab. Piotr Bojarski, fizyk z Uniwersytetu Gdańskiego,
  • prof. dr hab. inż. Renata Ciereszko, biolożka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
  • prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz, fizyk z Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego
  • prof. dr hab. Anna Gambin, informatyczka z Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. dr hab. Katarzyna Kijania-Placek, filozofka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  • prof. dr hab. Piotr Kowalczuk, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN
  • dr hab. Marta Marchlewska, psycholożka z Instytutu Psychologii PAN
  • prof. dr hab. Przemysław Marciniak, bizantynista z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  • prof. dr hab. Ewa Marcinkowska, biotechnolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego
  • dr hab. Łukasz Michalczyk, biolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Okarma, specjalista z zakresu automatyki i elektroniki z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 
  • prof. dr hab. Krzysztof Rolka, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego.

___________________________________________________________________________

Prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz w składzie Rady Narodowego Centrum Nauki 2024-2026

Profesor Henryk Fiedorowicz jest pracownikiem Instytutu Optoelektroniki WAT, gdzie w Zespole Oddziaływania Promieniowania Laserowego z Materią prowadzi prace naukowo-badawcze dotyczące wytwarzania laserem promieniowania rentgenowskiego i skrajnego nadfioletu. Doświadczenie w realizacji  projektów badawczych, w tym wielu projektów w ramach współpracy z ośrodkami z zagranicy, są bardzo przydatne w pracach Rady Narodowego Centrum Nauki. Do zadań Rady NCN należy m.in. określanie dyscyplin nauki, w ramach których są ogłaszane i przeprowadzane konkursy na realizację projektów badawczych, określanie priorytetowych obszarów badań podstawowych zgodnych ze strategią rozwoju kraju oraz ustalanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów w ramach poszczególnych dyscyplin.

Prof. dr hab. inż. Henryk Fiedorowicz ma na swoim koncie wiele sukcesów naukowych.Kierował wieloma projektami badawczymi w ramach grantów krajowych i zagranicznych, w tym siedmiu grantów Komitetu Badań Naukowych oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dwóch grantów NATO oraz trzema projektami w ramach programu EUREKA i czterema projektami w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Był koordynatorem międzynarodowego programu studiów doktoranckich EXTATIC w ramach programu Erasmus Mundus Joint Doctorate oraz projektu Laserlab-Europe w ramach programu Horyzont 2020. Kierował projektem badawczym NCN w ramach programu polsko-niemieckiej współpracy naukowej Beethoven. Wielokrotnie przebywał na stażach naukowych za granicą, w USA, Francji, Niemczech, Czechach, Japonii, Korei i w Chinach. Był profesorem wizytującym w Institute of Laser Engineering, Osaka University w Osace w Japonii. Na wniosek Rady Naukowej Instytutu Fizyki PAN w Warszawie otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych.

Obecnie kieruje zespołem Wojskowej Akademii Technicznej uczestniczącym w projekcie NCN, realizowanym w ramach współpracy z zespołem z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech. Ponadto uczestniczy w dwóch europejskich projektach RIANA oraz Lasers4EU w ramach programu Horyzont Europa oraz projekcie PolFEL, dotyczącym budowy w Polsce lasera na swobodnych elektronach. Koordynuje działania krajowego konsorcjum uczelni i jednostek badawczych zainteresowanych dostępem do europejskiej infrastruktury badawczej ELI ERIC. Jest autorem ponad 310 publikacji w czasopismach z naukowych oraz 4 patentów, w tym 2 zagranicznych. Za osiągnięcia naukowe otrzymał dwie indywidualne oraz jedną zespołową Nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W latach 2003-2010 był dyrektorem Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 20 grudnia 2024 r. jest także Członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki. To wtedy odbyła się uroczystość wręczenia nominacji oraz pierwsze posiedzenie Rady.  Cała społeczność Instytutowa serdecznie gratuluje i  życzy profesorowi sukcesów w nowej roli.

___________________________________________________________________________

Informację przesłała

Patrycja Brzezińska