Urządzenie SkinSENS – wspólne osiągnięcie Wojskowej Akademii Technicznej i firmy Milton Essex SA (lider projektu) – został wyróżniony w XXIV  Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Organizatorami konkursu są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs Polski Produkt Przyszłości promuje i wspiera rozwój innowacyjnych produktów i technologii opracowanych w naszym kraju.

Nowa technologia w walce z alergiami SkinSENS została wyróżniona w kategorii wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. System jest wynikiemrealizacji projektu badawczo-rozwojowego o akronimie FOTONICA (Fully-automated Optoelectronic System for Noninvasive Imaging in Clinical Applications, Sztuczna Inteligencja wspomagająca zaawansowane rozwiązania fotoniczne w automatycznych diagnostycznych systemach medycznych), współfinansowanego ze środków narodowego Centrum Badan i Rozwoju. Projekt był realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe: Milton Essex SA i Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Optoelektroniki. Kierownikiem projektu FOTONICA jest dr Jacek Stępień z Milton Essex SA, pracami w WAT kierował dr inż. Mariusz Kastek.

W 2022 r do Konkursu zgłoszono 163 innowacyjne projekty opracowane przez polskie firmy i naukowców. Laureatów wyłoniono w trzech kategoriach: wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy, produkt przyszłości przedsiębiorcy i wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy. Podczas uroczystej  gali rozstrzygnięcia konkursu 5 lipca 2022 r. w imieniu konsorcjum naukowo-przemysłowego nagrodę odebrali Prezes Zarządu Milton Essex S.A. Iwona Kaczyńska-Stępień oraz Wiceprezes Zarządu Milton Essex S.A. Radosław Solan.

Nagrodzone produkty zostały opisane w Katalogu Laureatów XXIV Konkurs Polski Produkt Przyszłości

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie PARP

Mariusz Kastek

fot. Milton Essex SA