Zespół został utworzony w 1996 r. w celu zapewnienia ochrony obiektów wojskowych przed licznymi w owym czasie napadami oraz kradzieżą broni i uzbrojenia. Zespół kontynuuje badania w zakresie:
- czujników światłowodowych na potrzeby elektronicznej ochrony obiektów rozległych – głównym celem tych badań jest budowa czujników do ochrony obiektów o obwodzie 1,5-20 km, z określeniem miejsca lokalizacji intruza;
- sygnatur środków niebezpiecznych oraz badań charakterystyk materiałów kompozytowych metodą spektroskopii THz – niezbędnych do zdalnej identyfikacji substancji niebezpiecznych umieszczonych pod odzieżą lub za nieprzezroczystymi, w paśmie widzialnym, przegrodami;
- zintegrowanych systemów radarowo-kamerowych do ochrony lotnisk i portów morskich;
- przetwarzania obrazów z platform mobilnych i rozszerzonej rzeczywistości w mobilnym systemie informacyjnym – wykorzystanie różnych form informacji obrazowej w tworzeniu rozwiązań z zakresu technologii informacyjnych zgodnie z wymaganiami użytkowników.
Dla potrzeb dydaktyki utworzono trzy laboratoria: techniki światłowodowej, terahercowej oraz obrazowej. W laboratoriach tych prowadzone są badania czujników z rozłożoną detekcją, z wykorzystaniem światłowodów telekomunikacyjnych, światłowodów wielordzeniowych i światłowodów fotonicznych. Na wyposażeniu zespołu znajdują się lasery generujące różne długości fal oraz spektrometry terahercowe w tym spektrometr z laserem femtosekundowym. W zespole rozwijane są prace w ramach inżynierii informacji obrazowej i dotyczą nowych technologii w zakresie akwizycji obrazu, jego syntezy w zakresie promieniowania EM, adaptacji technologii Augmented Reality (AR) do potrzeb systemów informacji przestrzennej i systemów bezpieczeństwa publicznego oraz przetwarzania przestrzennego metadanych obrazowych z platform mobilnych.
Na prowadzenia badań z tego zakresu pozwala posiadane wyposażenie: kamery pracujące w pasmach VIS-NIR-IR, smartkamery, kamera do rejestracji szybkich procesów, sterowane platformy mobilne, platformy pomiarowe NI PXI oraz komponenty do prac nad technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR).
Skład zespołu
Kierownik Zespołu Systemów Bezpieczeństwa
płk dr hab. inż. PAŁKA Norbert, prof. WAT
Członkowie Zespołu:
- mgr Marcin Baranowski
- mgr inż. Konrad Brewczyński
- mgr inż. Krzysztof Cichulski
- dr inż. Wiesław Ciurapiński – Kierownik Zakładu Systemów Optoelektronicznych
- mgr inż. Elżbieta Czerwińska
- dr inż. Artur Grudzień
- mgr Kamila Iwańska-Zbojna
- mjr dr inż. Kamil Kamiński
- mgr inż. Mateusz Karol
- dr inż. Paweł Komorowski
- dr hab. inż. Marcin Kowalski, prof. WAT
- mgr inż. Aleksandra Kucharczyk
- dr inż. Marcin Maciejewski
- mgr inż. Piotr Markowski – Kierownik Laboratorium Zespołu Systemów Bezpieczeństwa
- płk dr hab. inż. Marek Piszczek, prof. WAT – Kierownik Laboratorium Inżynierii Informacji Obrazowej
- Elżbieta Ryczałek
- mgr inż. Michał Walczakowski
- dr inż. Przemysław Zagrajek
- płk dr hab. inż. Marek Życzkowski, prof. WAT
Doktoranci:
- mgr inż. Szymon Fiderkiewicz
- mgr inż. Estera Pawlikowska
- mgr inż. Wiktoria Szumigraj
- mgr inż. Wojciech Żołnowski