Jedyny w Polsce system zdalnego wykrywania skażeń biologicznych LIDAR.

 


     8 czerwca br. na Stadionie Narodowym rozpoczęły się długo oczekiwane Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W to wielkie przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele instytucji oraz tysiące ludzi odpowiedzialnych za organizację, bezpieczeństwo i sprawny przebieg
mistrzostw. Swój poważny wkład miał również Instytut Optoelektroniki WAT, który został włączony do zespołu zabezpieczającego przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi (CBRN) podczas meczów rozgrywanych w Warszawie.

    Zespół Instytutu Optoelektroniki był odpowiedzialny za wykrywanie skażeń biologicznych.

    Z 27. piętra Pałacu Kultury i Nauki, specjaliści z IOE monitorowali w czasie rzeczywistym rejon Stadionu Narodowego oraz strefę kibica przy użyciu dwóch systemów lidarowych: bliskiego i dalekiego zasięgu. Za pomocą lidarów możliwe jest zdalne i natychmiastowe wykrycie rozpylonych w powietrzu niebezpiecznych bakterii i wirusów. Podczas trwania masowej imprezy, jaką są mistrzostwa w piłce nożnej, należy być  przygotowanym na różne zagrożenia, a nawet na atak terrorystyczny. Szybkie wykrycie skażeń biologicznych pozwala na podjęcie natychmiastowych działań i ochronę kibiców.

 

   Instytut Optoelektroniki został zaangażowany od początku trwania przygotowań do zabezpieczania EURO 2012 w zakresie wykrywania skażeń CBRN. Systemy lidarowe wzięły udział w testach poprzedzających mistrzostwa, podczas meczów reprezentacji Polski na stadionach w Gdańsku, Poznaniu, we Wrocławiu, a także na Stadionie Narodowym oraz w ćwiczeniach dotyczących zabezpieczenia podmiejskiej komunikacji kolejowej w Warszawie WYPADEK 2012. Działanie systemów lidarowych było również testowane podczas inscenizowanej sytuacji lądowania skażonego samolotu w polsko-amerykańskich ćwiczeniach EPIFAKTOR 2011.
   Specjaliści z Instytutu Optoelektroniki obsługujący systemy lidarowe zapewniali bezpieczeństwo kibiców podczas wszystkich meczów EURO 2012 rozgrywanych
na Stadionie Narodowym w Warszawie.