22 kwietnia br. w Sejmie odbyła się konferencja „Polacy w sektorze kosmicznym w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika” z udziałem przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej oraz polskiego sektora kosmicznego. Wydarzenie zgromadziło liczną reprezentację firm i instytucji zajmujących się w Polsce kosmosem. Rozmawiano o polskim zaangażowaniu i inwestycjach w rozwój sektora kosmicznego.

Reprezentantem Wojskowej Akademii Technicznej był Dyrektor Instytutu Optoelektroniki dr. hab. inż. Krzysztof Kopczyński. W panelu „Perspektywy rozwoju Polski w sektorze kosmicznym” wraz z Krzysztofem Kopczyńskim z udział wzięli również: lga Semeniuk–Patkowska, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy ESA, Paweł Pacek z Agencji Rozwoju Przemysłu, Andrzej Dybczyński reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz oraz  Dariusz Budrowski z PARP.

To pierwsza taka konferencja związana z polskim przemysłem kosmicznym zorganizowana w polskim Parlamencie. Dyskutowano między innymi na temat dokonań, planów oraz potrzeb krajowego sektora kosmicznego, można było nawiązać kontakty z reprezentantami sektora naukowego, przemysłowego i rządowego. Podczas konferencji odbyły się  również panele dyskusyjne oraz sesje networkingowe. Pozwoliły one uczestnikom pogłębić wiedzę oraz wymienić doświadczenia w zakresie eksploracji kosmosu. Podczas konferencji rozmawiano o przyszłości kraju w branży kosmicznej, dotychczasowych osiągnięciach oraz planach i projektach zarządzanych przez polskich ekspertów.

Wydarzenie zorganizował Parlamentarny Zespół ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika z inicjatywy Arkadiusza Czartoryskiego we współpracy z TVP Nauka.

Więcej o konferencji można przeczytać na:

https://nauka.tvp.pl/69392399/o-rozwoju-polskiego-przemyslu-kosmicznego-konferencja-w-sejmie-rp

______________________________________

Informację przesłała Patrycja Kataryńczuk