__________________________________________________________________________

 

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa WAT

prof. Gérardowi Mourou

 

Serdecznie zapraszamy pracowników oraz studentów Instytutu Optoelektroniki na uroczystość nadania prof. Gérard Mourou, laureatowi Nagrody Nobla z fizyki, doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej. Uroczystość nadania Profesorowi tej zaszczytnej godności odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. o godz. 12.00 w Klubie WAT w Warszawie przy ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 25 a.

Uchwała w sprawie nadania prof. Gérardowi Mourou tytułu doktora honoris causa została przyjęta przez Senat Uczelni 31 marca 2022 r. Wniosek o nadanie prof. Mourou tytułu doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej został złożony przez Instytut Optoelektroniki WAT. Dorobek Profesora opiniowali: prof. dr hab. inż. Ryszard Romaniuk z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Leszek Sirko z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i prof. dr hab. Paweł Olko z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Prof. Gérard Mourou to wybitny specjalista w zakresie fizyki laserów i ich zastosowań. Za opracowanie metody wytwarzania ultrakrótkich impulsów laserowych wielkich intensywności, prof. Mourou wspólnie z Donną Strickland, jego doktorantką, otrzymał w 2018 r. Nagrodę Nobla. Metoda (chirped pulse amplification – CPA) stosowana jest w systemach laserowych, które znalazły bardzo szerokie zastosowanie w nauce i przemyśle, w tym w medycynie, m.in. w laserowej korekcji wzroku.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa WAT prof. Gérardowi Mourou będzie transmitowana na kanale YouTube @UczelniaWAT.